Konveyör Bant

Konveyör bant nedir? Ne işe yarar?

Özellikle katı malzemelerin uzun mesafelere yatay veya  eğimli olarak taşınması işlerinde kullanılan taşıma araçlarının en önemlisi bantlı konveyörlerdir.

Konveyör bantlarla kuru veya ıslak malzemelerin taşınmasının yanında toz bazlı ürünlerinde olduğu gibi taneli, kömür veya taş malzemede taşınması da mümkündür.  Eğimli olarak bir malzeme taşınmasında, ortalama olarak, eğimin 20-30 derece olması esas alınır.

Konveyör bantların bant genişlikleri ise 300 mm’den 2000 mm’ye kadar değişmektedir.

Kullanıldığı Yerler

Bantlı konveyörler malzeme iletimi yanında yükleme, boşaltma, stoklama ve stoktan alma gibi birçok alanda kullanılmaktadır. Yaygın olarak kömür ve maden ocaklarında; cevher hazırlama ve zenginleştirme tesislerinde; taş kırma, eleme ve yıkama tesislerinde; dökümhanelerde kum ve kalıp taşlama işlerinde; limanlarda maden cevheri, kömür, tahıl vb. malzemelerin yüklenmesi ve boşaltılması işlerinde; kağıt, şeker sanayi ile tahıl silolarında büyük ölçüde  konveyör bantlardan yararlanılmaktadır.

Taşınan Malzemelerin Özellikleri

Bantlı konveyörlerde taşınan malzemeler parça ve yığma malzemeler olarak ikiye ayrılır. Parça malzeme tek tek sayılabilen sandık, çuval, kutu, koli vb. malzemelerdir. Yığma malzemeler ise çok parçalı, taneli ve toz halindeki malzemeler şeklinde olur.

Konveyörlerin Avantajları

Avantajları

  • Büyük iletim malı debisi,
  • Oldukça düşük enerji gereksinimi,
  • Düşük yatırım maliyeti, düşük hizmet ve servis masrafları,
  • Ürünlerin sağlam ve düzgün taşınması
  • Basit kullanım
  • İş gücü ve yüksek verimlilik
  • Süreklilik

Konveyör Çeşitleri

Bantlı konveyörler esas itibariyle iki tambur arasında gerdirilmiş ve makaralarla desteklenmiş hareketli sonsuz bir banttan ibarettir.

Bantlı Konveyör : En çok bilinen ve yaygın olarak kullanılan, kutulu, ambalajlı dökme malzeme ve birçok ürünün taşınmasına yarayan konveyörlerdir. Kauçuk bant ve pvc bant olarak şase üzerinde bantlar kullanım alanına göre seçilmektedir.

Rulolu Konveyör : Paket halinde veya ambalajlı bir halde bulunan malzemelerin taşınması için tercih edilen, tahrikli veya tahriksiz modelleri bulunan konveyörlerdir.

Teleskobik Konveyör : Özellikle kamyon ve tır gibi taşıma araçlarına yükleme yapmakta kullanılan bu konveyörler, bantlı veya rulolu olmak üzere sabit bir uzantı yoluna sahip olan teleskobik olarak uzayabilen konveyörlerdir.

Pvc Bantlı Konveyör: Pvc Bantlı Konveyörlerin hareketi motor gücü ile sağlanmaktadır.   Pvc Bantlı Konveyörler, Düz Tip,  Z Tipi ve L Tipi Konveyörlerde tercih edilir.

Modüler Bantlı Konveyör: Modüler Bantlı Konveyörler Pvc Banta göre daha dayanıklı bir yapıya sahiptir. Ancak Modüler Bant toz taşıma için uygun değildir. Modüler Bantlı Konveyörlerin hareketi motor gücü ile sağlanmaktadır. Modüler Bantlı Konveyörler, Düz Tip, Minyatür, L Tipi, Z Tipi ve Dönüşlü Konveyörler için uygundur. Modüler Bantlı Konveyörler bantlar yıkama sonra vb. sulu ürünleri taşımak için seçilir.

 

Yeniliklerden

haberiniz olsun